O štěnicích toho bylo napsáno hodně. Důvodem asi bude to, že s nimi má jednak spousta lidí své zkušenosti a chtějí se o ně podělit s těmi, kteří právě na internetu hledají, jaký že to "hmyzák" okupuje spolu s nimi jejich lože. Druhý důvod je ten, že tento ani ne 5 mm velký brouček dokáže zamotat hlavu i osobám, které mají na starost jeho likvidaci a proto na tomto poli probíhá řada mezinárodních výzkumů, jejichž závěry jsou dále prezentovány nám, odborníkům z řady DDD pracovníků.
Jakmile se jednou štěnice stanou nechtěnými nájemníky ve vaší ložnici nebo obýváku, pravděpodobně se jich sami nezbavíte. Nereagují na ukončení nájemní smlouvy, hrozby vyvedení z bytu ani na běžně dostupné přípravky, které si můžete na spoustu jiných druhů hmyzu (se zárukou úspěšné likvidace) zakoupit v drogeriích. Už vůbec jim nevadí, že se za jejich odchod třeba i modlíte.
Používaným sprejům se vysmívají z bezpečného úkrytu a i když se občas stane, že při použití nějakého prostředku na mouchy nějaký z bratranců maminčina strýčka padne za "vlast" (v jejich případě bude jejich vlastí vaše madrace), moc je to nerozhází. Uzurpuje si právo na svévolné šíření po světě. Okupuje vlaková kupé a pokoje luxusních hotelů na riviérách. Žádný prostor ji není cizí (nebo alespoň ne na dost dlouhou dobu). Umí se tajně vetřít do vašich cestovních zavazadel a neplatíc náklady leteckých dopravců docestovat téměř kamkoliv. Když bude mít hlad, bude přítulná jako medvídek panda. To je štěnice.
DETEKCE
Zjistit to, že se vám po bytě začaly promenádovat zrovna štěnice nemusí být vždy zcela jednoduché, tedy alespoň ne v době, kdy si teprve osvojuje znalost nového teritoria. Dalo by s říct, že je ze začátku pořádná a nenechává moc známek o svém výskytu. To je ale jen proto, že je na to ze začátku sama (nebojte se, dovezli-li jste si domů zrovna oplodněnou samičku, ta si rychle zařídí společnost několikaset potomků). Jak už to s dětmi bývá (a ty štěničí nejsou výjimkou) můžete začít pozorovat pravé známky jejich výskytu - flíčky na madracích, nábytku i stěnách, svlečené schránky jejich tělíček, ale brzy i ostrůvky nových vajíček přilepených někde ve skrýši, kam nezasvítí moc světla. V tomto stádiu již asi budete poštípaní natolik, že přestanete vinu za štípance svalovat na hejna komárů, kteří vám jistě museli do pokoje během noci proniknout.
LIKVIDACE
Doteď ležela veškerá starost o štěničí kolonii na vás. Ve chvíli, kdy však se vám podaří jednoznačně pojmenovat vyskytujícího se "hmyzáka" a označíte ho názvem štěnice by vám však mělo být zřejmé, že s ním sami boj nevyhrajete. Důležité je se co nejdříve obrátit na odbornou firmu, která už vám jednoznačně popíše metodu postupu boje proti štěnicím. Tato metoda už je v konečné fázi KNOW - HOW každého deratizátora (a to díky složitosti prováděného zásahu).
JAK SE BRÁNIT?
100% ochrana neexistuje. Riziko dovlečení štěnic domů se může snížit tak, že budete důsledně připraveni na to jednoznačně rozpoznat jejich výskyt tam, kam vycestujete vy. Prohlížejte důkladně všechna lůžka v místě, kde se rozhodnete nocovat a jakékoliv podezřelé fleky na pelesti postele, stěnách, pod obrazy nebo v místech, kde na stěnách visí police okamžitě berte v potaz (nocujete-li v hotelu, trvejte alespoň na výměně pokoje). Zavazadla nikdy neumisťujte pod postel. Pozor na počítače a notebooky, se kterými chodívají za vašimi dětmi jejich kamarádi (až 11% štěnic je schopno se ukrýt právě v elektronice). Přepíráním lůžkovin na 60°C dokážete zahubit veškerá stádia štěnic (vajíčka, nymfy i dospělce).
Nezbývá, než být dobře připraveni na to, že se se štěnicemi někdy pravděpodobně potkáte. Včasná detekce je v takovém případě důležitá. Jak už jsem psala - 100% prevence neexistuje, zvláště, můžou -li se štěnice šířit mezi byty kolem topných stupaček, nebo v letních měsících i po fasádách a to na vzdálenost až 30 m.